Napjaink egyik legnagyobb környezetvédelmi kihívása, hogy az elektromos hulladék mennyisége világszerte évről évre egyre aggasztóbb mértékben növekszik. Pedig különösen fontos, hogy az e-hulladékokat szelektíven gyűjtsük és minél nagyobb mértékben hasznosítsuk, mivel a kommunális szemétbe kerülve károsíthatják az egészségünket és a környezetünket.
Egy friss jelentés szerint egy év alatt, 2022-ben már 62 millió tonna elektronikai hulladék keletkezett a Földön, ez 82 százalékos növekedést jelent 2010-hez képest.
Éves összevetésben minden évben 2,6 millió tonnával több e-hulladék keletkezik és ha ez így folytatódik, az elektromos hulladék mennyisége 2030-ra elérheti a 82 millió tonnát.
Az e-hulladék bővülésének számos oka van, például az emelkedő fogyasztás, de ott van mögötte a termékek egyre alacsonyabb élettartama is. Kezelése és újrahasznosítása különösen a fejlődő országokban jelent komoly problémát, szakértők szerint azonban az egész világ vesztésre áll az elektromos hulladék elleni küzdelemben. Ezeket a termékeke ugyanis gyakran nehéz – vagy nem kifizetődő – megjavítani, így nagyon könnyen hulladékká válnak. A globális hulladéktermelés pedig egyre nagyobb lesz, miután az e hulladékhegyek gyorsabban növekednek annál, minthogy azt követni tudnák az újrahasznosítási erőfeszítések. Ugyanakkor az e-hulladékhegy nagy nyereséggel hasznosítható nyersanyagforrás is. Pazarlás tehát, hogy az e-hulladék túlnyomó többségét nem kezelik megfelelően, hanem a szeméttelepre kerül.
A kisebb készülékeket, mint például a mobiltelefont vagy az elektromos fogkefét sokan a legtermészetesebb módon egyszerűen kidobják a többi hulladékkal együtt. Magyarországon a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. adatai alapján évente körülbelül 100 ezer tonna elektronikai hulladék
keletkezik, ennek legnagyobb része azonban sajnos a kommunális hulladékok közé kerül.
Pedig 2023. július 1-jétől immár bármelyik hulladékudvar szolgáltatásait igénybevehetik a magánszemélyek Magyarországon lakcímkártyájuk felmutatásával. Ne a kukába dobjuk hát az e-hulladékokat! Gyűjtsük szelektíven, majd a kijelölt hulladékudvarokban vagy műszaki áruházakban adjuk le az elromlott vagy régi háztartási kis- és nagygépeket, elektronikai termékeket, a lemerült elemeket és a kiégett izzókat. Az ezeket fogadó hulladékudvarokról, és a leadható napi, illetve éves hulladékmennyiségekről társaságunk, valamint a MOHU MOL Zrt. weboldalán is tájékozódni lehet.
Ne feledjük: közös érdekünk, hogy e hulladéktípusnak is növeljük a visszagyűjtési és az újrafeldolgozási arányát!
Jó olvasást kívánok!
Agatics Roland
DTKH ügyvezető
A teljes hírmondó itt olvasható! (.Pdf)